برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

گردش در خانه های تاریخی تهران
دسته: سفر مطالعه 23 فروردین 1401

گردش در خانه های تاریخی تهران

در شهر تهران کوچه‌هایی قرار دارد که زیباترین خانه های تاریخی تهران را در خود جای داده‌اند و با آغوش باز، از بازدید کننده‌ها پذیرایی می‌کنند.

اگر قصد بازدید از خانه های تاریخی شهر تهران را دارید با ما همراه شوید. در ادامه این مطلب لیستی از زیباترین خانه های تاریخی تهران آمده است:

خانه ناصرالدین میرزا

خانه ناصرالدین میرزا یکی  از زیباترین خانه های تاریخی تهران است که دیدن آن خالی از لطف نیست. این خانه که ثبت ملی هم شده، مربوط به دوران قارجاریه است و بنایی کاملا متفاوت از سایر خانه‌های تاریخی تهران دارد. این خانه به صورت گنبدی ساخته شده است و با الهام از معماری کویری بنا شده است. همین ویژگی، خانه ناصرالدین میرزا را به یکی از بهترین خانه های تاریخی تهران تبدیل کرده است.

  • آدرس: خیابان صور اصرافیل، بن بست ناصرالدین میرزا، پلاک 16

خانه ناصرالدین میرزا

خانه موزه مقدم

خانه موزه مقدم یکی از زیباترین خانه های تاریخی تهران است که حتی برخی آن را جزء زیباترین خانه‌های جهان هم می‌دانند. این خانه در دوران قاجار ساخته شده و محمد تقی خان احتساب‌الملک، یکی از اولین مالکان این خانه بوده است. او یکی از بزرگان دربار قاجار بود و بعد از او، خانه به دکتر محسن مقدم و همسر ارمنی او فروخته شد. یکی از دلایل زیبایی بی‌نظیر خانه موزه مقدم، یادگاری و نشانه‌هایی است که از سازه‌های مختلف و دوران‌های تاریخی مختلف دارد. برای مثال، حوضچه‌ مرمری که در حیاط این خانه ساخته شده، سنگ‌های خود را از حمام فتحعلی شاه گرفته است. کاشی‌کاری‌هایی که روی بخش‌هایی از سازه آجری خانه دیده می‌شود، از آثار دوره زندیه و قاجار هستند.
خانه موزه مقدم یکی از معروف ترین خانه های قدیمی تهران است که به یک موزه تبدیل شده که اشیائی همچون سنگ‌های ارزشمند، ‌پارچه‌های زینتی، تابلوهای نقاشی نفیس، انواع سکه، سفالینه و آثار هنری دیگر در آن به نمایش گذاشته شده است. پس اگر به گردش در خانه های تاریخی تهران علاقه دارید، فرصت بازدید از این عمارت دلگشا را از دست ندهید.

  • آدرس: تهران، خیابان امام خمینی، بعد از شیخ هادی، کنار بانک ملت، پلاک 251

خانه مقدم

خانه موزه سیمین و جلال

خانه موزه سیمین و جلال بدون شک یکی از زیباترین خانه های تاریخی تهران است که رنگ و بوی ادبیات و شعر دارد. اگر با کتاب‌های این دو نویسنده آشنا باشید، بد نیست سری هم به خانه‌ آنها بزنید و با فضایی که شاید الهام بخش بسیاری از قصه‌های‌شان بوده، آشنا شوید. این خانه خیاطی دلباز دارد و فضای داخلی آن از چند اتاق و سالن متعدد تشکیل شده است. در این خانه موزه، مجسمه‌های مومی سیمین دانشور، جلال آل احمد و نیما یوشیج هم قرار گرفته است. بی دلیل نیست که این خانه را یکی از بهترین خانه های تهران می‌دانند، چراکه‌ در بازدید از این خانه می‌توانید تمام آثاری که توسط این دو نویسنده به نگارش درآمده را نیز مشاهده کنید.
در این خانه حتی می‌توانید حلقه‌های ازدواج سیمین و جلال را ببینید که توسط ویکتوریا دانشور به موزه اهدا شده است.

  • آدرس: محله دزاشیب، خیابان شهید رمضانی، کوچه رهبری، کوچه پسندیده، بن‌بست ارض، پلاک 1

خانه سیمین

عمارت قزاقخانه

حس واقعی گردش در خانه های تاریخی تهران و قدم زدن در خیابان‌های قدیم را در عمارت قزاقخانه تجربه خواهید کرد. این خانه مربوط به دوران قاجار و پهلوی است که در سال 1385 ثبت ملی شد. عمارت قزاقخانه در شمال میدان مشق سابق، باغ ملی امروزی واقع شده است. میدان مشق در دوران فتحعلی شاه ساخته شد و یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های نظامی تهران به شمار می‌رفت. ساختمان جدیدی در دوران ناصرالدین شاه در این میدان ساخته شده که نام آن را عمارت قزاقخانه گذاشتند. اما چرا قزاقخانه؟
ناصرالدین شاه در یکی از سفرهای خود به اروپا، با روش‌ها و قابلیت‌های کازاک روس آشنا شد و تصمیم گرفت مشابه آن را در ایران ایجاد کند. او درخواست کرد تا گروهی از افسران قزاق به ریاست سرهنگ دومونتویچ به ایران بیایند. با آمدن این گروه نظامی به ایران، عده‌ای از سواران قفقازی مهاجر توسط دولت به این گروه اضافه شدند تا آموزش نظامی ببینند.
عمارت قزاقخانه یکی از معروف ترین خانه های قدیمی تهران است که بازدید از آن برای همه آزاد است.

  • آدرس: میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، سر در باغ ملی، محوطه میدان مشق

عمارت قزاقخانه

عمارت مسعودیه

لیست زیباترین خانه های تاریخی تهران بدون عمارت مسعودیه کامل نیست. شکی نیست که این عمارت یکی از بهترین خانه های تاریخی تهران است که معماری آن به دوران قاجاریه برمی‌گردد. مسعود میرزا،‌ ملقب به ظل السلطان حاکم اصفهان که فرزند ناصرالدین شاه بود، دستور ساخت این عمارت را داد. عمارت مسعودیه به وسعت 4000 متر مربع ساخته شده و یکی از معروف ترین خانه های قدیمی تهران محسوب می‌شود. اگر عاشق گردش در خانه های تاریخی تهران هستید، از تماشای این عمارت زیبا پشیمان نمی‌شوید. زیبایی گچ‌بری‌های هنرمندانه، کاشی‌کاری‌های ظریف و نقاشی‌های دیواری این عمارت، هوش از سر عاشقان تاریخ می‌برد. اما این تنها دلیل شهرت عمارت مسعودیه نیست. اولین کتابخانه و موزه ملی ایران در این بنا ایجاد شد و حتی برای مدتی، وزارت آموزش و پرورش در آن اداره می‌شد.

  • آدرس: خیابان جمهوری، نرسیده به بهارستان، خیابان ملت، تقاطع خیابان اکباتان

عمارت مسعودیه

خانه موزه زمان

شکی نیست که خانه موزه زمان یکی از زیباترین خانه های تاریخی تهران است؛ مخصوصا با رنگ آبی خاص دیوارها که این خانه‌ را از سایر خانه‌های معروف قدیمی متمایز می‌کند. تقریبا 80 سال قبل، این خانه به یک بازرگان به نام حسین خداداد تعلق داشت. اما اکنون از آن برای نگه‌داری ساعت‌های مچی و دیواری قدیمی استفاده می‌شود و به «موزه زمان» تغییر کاربری داده است. در این موزه،‌ انواعی از وسایل سنجش زمان از کشورهای مختلف از جمله انگلیس، سوییس و فرانسه نگهداری می‌شود و تماشای آن برای عموم آزاد است. سبک معماری این خانه فوق‌العاده است و چشم هم بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. از مهم‌ترین ویژگی‌های خانه موزه زمان می‌توان به تزیینات چوبی، گچ‌بری‌های هنرمندانه و آینه‌کاری‌های خاص آن اشاره کرد که نه فقط برای هنرمندان و دانشجویان معماری، بلکه برای هر بیننده‌ای جذاب و دیدنی است.

  • آدرس: خیابان ولیعصر، زعفرانیه، ابتدای خیابان سرلشگر فلاحی، نبش خیابان پرزین بغدادی، پلاک 12

خانه موزه زمان

خانه شقاقی

خانه شقاقی که به خانه کوشک هم شهرت دارد، یکی دیگر از بهترین خانه های تاریخی تهران است که 80 سال قبل، مالکیت آن به حسین شقاقی تعلق داشت. او یک متخصص ریه بود که پس از بازگشت از آلمان، در اواخر دوره قاجاریه این خانه را بنا کرد و اسم آن را «کوشک» گذاشت؛ هرچند که به خاطر معماری خاصی که دارد، به خانه ماندلا مشهور شد. این عمارت پس از انقلاب به مالکیت سازمان میراث فرهنگی درآمد و در طول زمان، به عنوان یکی از مراکز آموزشی سازمان میراث فرهنگی مورد استفاده قرار گرفت.
خانه شقاقی که در سال 1375 ثبت ملی شده، در سه طبقه ساخته شده است؛ زیرزمین، همکف و طبقه اول. از جمله ویژگی‌های دیدنی خانه شقاقی می‌توان به نقاشی‌های دیواری، آینه کاری، گچ‌بری و کاشی‌کاری زیبای بنا اشاره کرد.

  • آدرس: میدان فرودوسی، بخش شمالی خیابان کوشک، حد فاصل خیابان فردوسی و لاله زار

خانه شقاقی

خانه قوام السلطنه

خانه قوام السلطنه توسط احمد قوام، سیاستمدار و نخست‌وزیر مطرح ایرانی در دوره پهلوی اول ساخته شد. این خانه درواقع بخشی از یک باغ 7000 متری است که هم‌اکنون به «موزه آبگینه» تغییر کاربری داده است و حقیقتا یکی از زیباترین خانه های تاریخی تهران به شمار می‌رود.
در بازدید از خانه قوام السلطنه، حس واقعی از گردش در خانه های تاریخی تهران را تجربه خواهید کرد. این خانه، زیبایی شگفت‌انگیز خود را از آینه‌کاری‌ها، گچ‌بری‌ها و آجرکاری خاصی دارد که تا به امروز هم چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. هنگام بازدید از این بنا، علاوه بر معماری باشکوه می‌توانید از کلکسیون شیشه، سفال و اشیاء ارزشمند موزه آبگینه نیز دیدن کنید.

  • آدرس: خیابان سی تیر، موزه آبگینه ایران

خانه قوام السلطنه

خانه پهلوان رزاز

بسیاری از معروف ترین خانه های قدیمی تهران در دوران قاجار ساخته شده و خانه پهلوان رزاز هم یکی از آنهاست. این خانه در سال 1270 توسط خاندان شجاعت خریداری شد که تا سال 1320 در آن ساکن بودند. این خانه دو بخش اندرونی و بیرونی داشت که صد سال قبل، تیغه‌ای بین آنها کشیده شد و این دو بخش را از یکدیگر جدا کرد.
 امروزه بخش بیرونی این ساختمان به یک مهمانسرا تبدیل شده و محلی است برای پذیرایی از مهمانان داخلی و خارجی از سراسر جهان. بد نیست شما هم سری به این خانه بزنید و گردش در خانه های تاریخی تهران را تجربه کنید.

  • آدرس: سه راه امین حضور

خانه پهلوان رزاز

 

در این مطلب سعی کردیم برخی از خانه های بسیار زیبا، تاریخی و پر بازدید تهران را به شما معرفی کنیم. اگر به تهرانگردی علاقه دارید مقالات زیباترین پارک های تهران کدامند؟  و  پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری تهران کدامند؟ را نیز بخوانید.